Photos Page 3
UPDATE - 07/11/15

Anderson
Altman
Adams

THOMAS J. ANDERSON
D.O.D. 7/26/00
 
 
   Radar/Petty Off./I Div.  
EDWARD ALTMAN 
CS Div.  
 
FLOYD ADAMS
9th Div.
D.O.D. 02/16/01

 JAMES R. ARTHUR
V Div. AS
D.O.D. 03/05/08

Arnsdorff

Arbiso

Autrand

AndersonR

LINTON J. ARNSDORFF
2nd Div.


GILBERT ARBISO
S Div.

ALBERT AUTRAND, JR
 E Div. 2/C  
D.O.D. 06/22/08

ROBERT ANDERSON
(BOBBY)
11th 3rd Turret

Bailey

Barbee

Beverley
 GERALD BAILEY
CS Div.
ARTHUR E. BAKK
D.O.D. 09/13/88
WT BARBEE
EM1/C E DIV. 
D.O.D. 01/06/09

CECIL E. BYERLEY
D.O.D. 2/19/1993

Baker

JOHN BIHOUN
4th Div. Gunner Mate

CALVIN H. BAKER
9th & "S" Div
.

HAROLD BUIJACK
N Div.  

  FRANCIS T. BROWNE 
Electrician 3/C
D.O.D. 9/16/01

Calhoun

Caputo

Coulbourn

THEODORE C. BRUKIEWA
2 Div. S1/C


CHARLES CALHOUN
WT3
D.O.D.  2/10/03

JOHN D. CAPUTO
S 2/C

D.O.D. 09/25/13

CLINTON COULBOURN
 GM 3/C N Div.
D.O.D. 02/11/11

Cozart

Cooper

Crippen

Dvorak

WILLIAM D. COZART
E Div. Chief Elect. Mate
D.O.D 4/12/94

 NEWTE COOPER 
Radioman
D.O.D. 03/04/13

CRAIG CRIPPEN
Signalman
D.O.D. 4/7/01

EUGENE DVORAK
A Div.
D.O.D. 07/10/09

Earle

Edwards

Engholm

Eriksen

LAWRENCE EARLE
6th Div. Lieutenant
THOMAS EDWARDS
E Div.

D.O.D. 07/18/11
RUSSELL K. ENGHOLM 
FC Div. 2/C
Lost at Sea 11/15/42
   
ROBERT P. ERIKSEN
Aviation Mach.VDiv.
D.O.D. 4/30/01

Freely

Gee

Gilbert

Green

FRANCIS FREELY
E & 7th Div.
D.O.D.05/04/11
LOTIS S. GEE
MME 3/C I Div.
D.O.D. 00/00/81
JOHN F. GILBERT
Aviation Machinist Mate
D.O.D. 8/27/94
HAROLD S. GREEN
FC Div.
D.O.D. 1/23/95

Haynes

Hackley

Hill
Hood
JAMES M. HAYNES
7th & 8th Div.

D.O.D. 03/09/06
RICHARD HACKLEY  
"I" Div.

 JACK HILL  
FC Div. 
D.O.D
1/26/03

 CLIFTON G. HOOD
Machinist Mate , 3/C

Heine

holt

Jackson

 JacksonD

RICHARD A. HEINE
FC Div.

D.O.D. 9/6/00

A.B. HOLT
4th Div. GunnerMate

THOMAS T. JACKSON
D.O.D. 5/28/01
GM 2/C

DONALD LEE JACKSON
CR Div. S2/C

D.O. D. 06/24/98

Jagosz

Keyes

Keyes  

Leible

MITCHELL P. JAGOSZ
AS Div.
D.O.D. 10/18/03

DAVID M. KEYES
Chief SK S Div.
D.O.D.  3/7/03

BERNIS H. KELLER
4th Div. Gun Striker


JOSEPH W. LEIBLE
A Div.

D.O.D. 01/25/11

Levine

Lock

Lorberbaum

Lufft

HARVEY J. LEVINE
QM 3/C N 

JOHN F. LOCK
9th Div.

D.O.D. 08/24/14

SAMMY LORBERBAUM
Radioman

D.O.D. 03/24/04

HARRY J. LUFFT
QM 2/C
D.O.D. 5/7/07
 

Laningham

Lutz

Macknowski

Maday

JOHN VAN LANINGHAM
A. Div.

HAROLD LUTZ
9th Div.
D.O.D. 01/31/03

HARRY MACKNOWSKI
D.O.D. 7/23/01

LAWRENCE J. MADAY
1st Div.
D.O.D. 1/21/97

Madison

Mason
Mattoon
Messier

ORNON A. MADISON
10th Div.


HAROLD G. MASON, JR.
X Div.
D.O.D. 05/30/04
 RAY MATTOON  
Seaman 1/C
 D.O.D. 11/27/77
VERNON A. MESSIER
D.O.D. 12/28/87

McHugh

Montieth

Mooney

MooneyJo

ROBERT MCHUGH
FC 1/C
D.O.D. 9/00/61

 EUGENE F. MONTIETH
10th Div. BM 2/C

JAMES V. MOONEY
1st Div.
D.O.D.  1/9/78

Massingdale

Mulvey

Maples

Mulderrig

KENNETH MASSINGALE
GM 1/C 3rd Div.
Boxer

JAMES F. MULVEY
A Div.

D.O.D. 5/13/96

LEO C. MAPLES
2nd Div.

D.O.D. 01/29/06

MARTIN MULDERRIG
7-8th Div. Ensign

Murphy

Nelson
Neumiller

Nicolai

FRANK T. MURPHY
Radar
D.O.D. 09/17/78

CLEDIT NELSON
5th Div.
 
D.O.D. 01/02/04

ARTHUR A. NEUMILLER
E Div.  ETM1
D.O.D. 1/2/02

ROWLAND F. NICOLAI
Gunnery Officer
D.O.D. 12/10/79

Niekrasz

Oliva

Porter

Pray

FRANK NIEKRASZ
"A" Div. #4 Fire Room

Plankowner

FELIX S. OLIVA
A Personnel Steward
to Admiral Halsey

DONALD W. PORTER
MF Div. / Plankowner

JACK J. PRAY
Radarman 2/C 1st Div.


Price H
Pry
Quain
Rabideau
HAROLD PRICE
20MM GUNNERS MATE

 ELMER PRY
6th Div.
D.O.D. 12/29/11

WILLIAM QUAIN
1st Div.
WILLIS RABIDEAU
Fireman 1/C

D.O.D. 03/07/05

Rawson

Rees

Sandling

Schmid

ROBERT RAWSON
1st Div.  S1/C
D.O.D 9/11/85

DELBERT L. REES
1st Div. S2/C
D.O.D. 11/1964

JOSEPH SANDLING
LCDR/Warrant Officer
D.O.D. 11/15/00
FLORAIN SCHMID
 E Div.  
D.O.D. 11/20/03

Schroeder

Silvers

Stewart

Stoll

WALTER SCHROEDER
Lt.
D.O.D. 01/15/02

RICHARD SILVERS
FC Div. 5" Director

 HENRY STEWART
Radioman
D.O.D. 04/18/11

DONALD LEE STOLL
A Div.
Purple Heart Recipient
D.O.D. 01/14/09

Tackitt

Taylor
Terry
Taylor E
DONALD LEE TACKITT
Underwater Welder
D.O.D. 10/05/07
WARREN TAYLOR
FC/ Captain
  JAMES TERRY     
D.O.D.  4/5/97
4th Div.
EDWARD J. TAYLOR
COMMANDER
D.O.D 07/18/90
taylor
Terwilliger
Thronson

Tieten

LEONARD O. TAYLOR
PHOM 3/C
JAMES TERWILLIGER
E Div. CMDR.
NORMAN E. THRONSON
RM2
D.O.D. 11/11/88

BYRON A. TIETJEN
FC/2C

D.O.D. 3/16/92 

Valazala

West

White

Winkels

MICHAEL VALANZOLA
S1/C

D.O.D. 03/25/08

ARNOLD (SKIP) WEST
CS & 11th Div.
D.O.D. 05/22/08

   HENRY LOWELL WHITE
6th Div.
3/C GM

D.O.D. 01/24/13

 JOHN J. WINKELS
FC E6  
 D.O.D. Unknown

Workman

Wyckoff

Wood

Yeager

GEORGE WORKMAN
6th Div.
D.O.D. 10/16/14

EARL S. WYCKOFF, JR.
YN2-Plankowner  
D.O.D. 04/03/10 
 

THOMAS H. WOOD
1st Div. S1/C

D.O.D 09/23/03

FRANKLIN H. YEAGER 
CS Div. 
1C Plankowner
D.O.D.  3/18/84